Wstęp

[portret Snerga] Adam Wiśniewski-Snerg (ur. 1 stycznia 1937, zm. 23 sierpnia 1995) był jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy science fiction (choć tak naprawdę zakwalifikowanie jego twórczości do jakiegokolwiek nurtu mija się z celem), jednocześnie – jednym z najbardziej niedocenianych.

Genialny, wszechstronny umysł. Fizyk bez matury, samouk posługujący się teorią względności jak przeciętny człowiek nożem i widelcem. Człowiek niewyobrażalnie ambitny, przelewający na papier w niezwykle przejmujący sposób swoją syntetyczną, oryginalną wizję rzeczywistości, która dla niego niewiele wspólnego miała z fikcją. Człowiek niesamowicie nieszczęśliwy, zagubiony w świecie, w którym przyszło mu żyć, nierozumiany, niedoceniany, niszczony, samotny. Jednak to dzięki takim właśnie cechom charakteru, dzięki nieustannemu poczuciu zagrożenia możemy dziś, poprzez jego twórczość, poznać świat, z którym możemy się niebezpiecznie zidentyfikować i zdemaskować niebywałe podobieństwo do świata otaczającej nas codzienności.

Adama nie ma już wśród nas. Niezależnie od tego czy jest teraz na „Dachu Świata”, powrócił w chłodne objęcia „Mechanizmu”, czy może obudził się z wieloletniego, hipnotycznego snu – ostatni punkt styczny jego świata z naszą rzeczywistością przestał istnieć.

Aby choć odrobinę przyczynić się do zmniejszenia prawdopodobieństwa zatarcia śladów jego pobytu na Ziemi chcemy zebrać na tej właśnie stronie możliwie najwięcej informacji związanych bezpośrednio, bądź pośrednio z Adamem Wiśniewskim-Snergiem.

W tym miejscu ogromne podziękowania chcielibyśmy złożyć panu Markowi Oramusowi, który cyklem artykułów w Nowej Fantastyce niektórym przypomniał, innym ukazał sylwetkę „samotnika z Falenicy”. Wiele materiałów umieszczonych na tej stronie pochodzi właśnie z „Nowej Fantastyki”. Bezcenny charakter tych dokumentów nie budzi wątpliwości. Na zamieszczenie ich tutaj Marek Oramus chętnie wyraził zgodę, za co jesteśmy mu szczególnie wdzięczni.

Wszelka pomoc w rozwijaniu tej strony jest mile widziana: wyrażona w formie konstruktywnej krytyki, korekt i poprawek, materiałów i dokumentów związanych ze Snergiem, recenzji, własnych przemyśleń i opinii.

Korespondencję prosimy kierować na adres: snerg-www@lists.debian.org.pl


Aktualności

Nie ma absolutu (2017.09.19)
Marcin Knyszynski na swoim blogu opublikował obszerny artykuł, zawierający przekrojową analizę twórczości Wiśniewskiego-Snerga (pierwotnie tekst ukazał się w kwartalniku „OkoLica Strachu”, nr 2(6)/2017). Warto się z nim zapoznać.
Link: http://plejbekpisze.blogspot.com/2017/09/nie-ma-absolutu.html.

„eleWator” o Snergu (2017.01.24)
Miło nam donieść, że nr 20 kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator” poświęcony będzie osobie i twórczości Adama Wiśniewskiego-Snerga. Numer jest obecnie w przygotowaniu, w związku z czym redakcja poszukuje osób chcących napisać o Snergu artykuł bądź podzielić się związanymi z jego osobą wspomnieniami. Zainteresowani mogą kontaktować się bezpośrednio z redakcją kwartalnika bądź uczynić to za naszym pośrednictwem. W imieniu redakcji „eleWatora” i swoim zachęcamy do współpracy!

Rocznica (2017.01.23)
Nie świętujemy okrągłych rocznic, jeśli nie idą za tym konkretne wydarzenia, ale dla przypomnienia: w tym roku Snerg skończyłby 80 ziemskich lat. Ile sumarycznie czasu spędził już na Dachu Świata — nie wiemy.

Artykuł o Snergu (2015.10.20)
W serwisie Stopklatka.pl ukazał się interesujący artykuł o Snergu autorstwa Michała Hernesa:
http://stopklatka.pl/artykul/podwazal-teorie-einsteina-i-byl-autorem-domniemanego-pierwowzoru-matrixa

Aktualizacja: 2015.09.04
W sekcji wywiady, teksty (która przy okazji zmieniła nieco nazwę) dodany został tekst WANTED autorstwa sheriffa Snerga. Reorganizacja sekcji opowiadania, gdzie dodany został (poprzednio pominięty) komentarz redakcyjny do opowiadań o Perym Eksie.

Jeszcze postscriptum… (2015.08.23)

[napis nagrobny]

Dwudziesta rocznica śmierci Adama Wiśniewskiego-Snerga

23 sierpnia 2015 roku mija dwudziesta rocznica tragicznej śmierci Snerga. Pewnie by się uśmiechnął z politowaniem, widząc jaką wagę przywiązujemy do takich dat. Równie dobrze moglibyśmy za wzorzec „okrągłości” przyjąć system szesnastkowy… Niemniej jednak pamiętajmy o Snergu, bo przecież bez odbiorcy żaden artysta nie może funkcjonować, nawet ten, który powrócił już do „rzeczywistości nieba”.

Przy okazji trochę się też na stronie zmieniło:

Ostatnia aktualizacja: 2015.06.24
Uzupełnienie sekcji bibliografia o ostatnie wydania elektroniczne.

Snerg w e-bookach (2015.01.08)
Serwis http://bookrage.org/ poinformował nas, że wydano pierwszy w historii zbiór e-booków Adama Wiśniewskiego-Snerga. Pakiet zawiera większość najważniejszych dzieł autora, wraz z poprawioną i uzupełnioną wersją Anioła przemocy i innych opowiadań oraz darmowym zbiorem Czasoprzestrzenie Snerga (można go pobrać ze strony http://bookrage.org/giveaway/).

W wersji elektronicznej wydano powieści: Robot, Według łotra, Nagi cel i Arka oraz zbiory opowiadań: Anioł przemocy i inne opowiadania i Czasoprzestrzenie Snerga.

Oferta jest bardzo atrakcyjna, gdyż – jak zwykle w serwisie Bookrage.org – cenę książek ustala kupujący. Gratulujemy inicjatywy!

Ostatnia aktualizacja: 2014.01.14
Uzupełnienie oraz poprawki w sekcji bibliografia (na podstawie dyskusji na liście oraz katalogu Biblioteki Narodowej). Drobne poprawki redakcyjne.

Snerg patronem biblioteki (2013.03.25)
Otrzymaliśmy informację, że Adam Wiśniewski-Snerg został (na razie nieoficjalnym) patronem Gminnej Biblioteki Publicznej w Milejewie. Gratulujemy inicjatywy i życzymy szybkiej zmiany patronatu na oficjalny!

Ostatnia aktualizacja: 2011.08.31
W dziale teorii została dodana Teoria bezpieczeństwa. Jest ona przykładem kolejnej autorskiej teorii Snerga, która została przemycona w tekście jego powieści. W przedstawionym tu fragmencie jednego z rozdziałów Arki zawarty jest oryginalny opis funkcjonowania ludzkiej psychiki.

Ostatnia aktualizacja: 2011.03.22
W dziale teorii została dodana Moja koncepcja decentryzmu – oryginalna koncepcja sztuki sformułowana przez Snerga w roku 1987. Warto też zajrzeć na oficjalną stronę poświęconą decentryzmowi, szczególnie, że teoria ta cieszy się rosnącą popularnością wśród artystów i teoretyków sztuki.

Ostatnia aktualizacja: 2011.01.03
W sekcji tekstów autorskich został dodany opis książki Zuzanny Pająk, w której znajdują się m.in. odniesienia do twórczości Snerga.
Przy okazji apel: jeśli ktokolwiek dysponuje ciekawymi materiałami dotyczącymi osoby Snerga, którymi mógłby się podzielić, prosimy o kontakt. Rzadkie aktualizacje strony spowodowane są niemal całkowitym brakiem nowych informacji o autorze. W żadnym razie nie znaczy to jednak, że rozwój „Arki” został zarzucony.

Ostatnia aktualizacja: 2008.02.05
Sekcja bibliografia została poważnie rozbudowana. Dodano też krótkie opisy poszczególnych książek (na razie tych wydanych za życia Snerga). Ta część strony nadal czeka na uzupełnienia, aczkolwiek teraz jest zdecydowanie bliższa pełnej kompletności.
Zmodyfikowany też został delikatnie wygląd strony, poprawione zostały również rażące błędy w samym HTML.

Ostatnia aktualizacja: 2007.05.11
Zmienił się (niestety w trybie nagłym) adres, pod którym dostępna jest strona. W tej chwili witryna obecna jest pod adresem http://www.snerg.lh2.pl i jest to lokalizacja docelowa. Przepraszamy za krótką nieobecność „Arki” w Sieci. Jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy w tej sprawie napisali. Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie stroną (i osobą Snerga) jest tak duże.

Ostatnia aktualizacja: 2005.10.19
Nowy adres kontaktowy: snerg-www@lists.debian.org.pl. Przy okazji zmienił się również adres i parametry naszej listy dyskusyjnej. (więcej informacji)

Ostatnia aktualizacja: 2004.12.21
Jednolita Teoria Czasoprzestrzeni, dzięki uprzejmości kolegi o pseudonimie „Tancerz Oblicza” dostępna jest również w wersji PDF.

Aktualizacja: 2004.12.20
Do skromnej bazy artykułów wspomnieniowych dodany został jeden z najważniejszych: O Snergu. Snerga wspominają najbliżsi. Wspominają przede wszystkim człowieka, nie pisarza, czy filozofa.

Aktualizacja: 2004.09.15
„Wygładzono” trochę wygląd graficzny strony. Dodatkowo zostały usunięte pewne błędy i wprowadzone drobne poprawki.

Aktualizacja: 2004.09.01
Dodaliśmy nowy dział pt. Teorie, w którym postaramy się zgrupować ważniejsze, autorskie hipotezy Snerga, w miarę możliwości opatrzone własnymi komentarzami, bądź dodatkowymi opracowaniami. Zachęcamy do ich nadsyłania!

Na początek Teoria nadistot zwana też Jednolitą teorią względności życia. Dość szeroko swego czasu komentowana, doczekała się też książki SF napisanej w oparciu o nią przez Andrzeja Trepkę. W skończonym czasie postaramy się zamieścić kilka słów szerszego do niej komentarza w formie krótkiego eseju.


Valid HTML 4.01 Transitional